KW PSP TORUŃ

KW PSP TORUŃ

2022 / Status: koncepcja / Lokalizacja: TORUŃ

Projekt konkursowy na koncepcję architektoniczną modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu: 2-ga nagroda.
Starówka toruńska jest miejscem, gdzie dominującym wyrazem architektonicznym jest użycie cegły w odcieniach brązu i czerwieni. Jest to bardzo odczuwalne zarówno bezpośrednio w obszarze terenu opracowania konkursowego (ceglany budynek Komendy oraz mur), ale również w kontekście Wałów Sikorskiego (kościół św. Szczepana, Centrum Znaki Czasu itd.) czy całej starówki. Z tego powodu postanowiliśmy zaproponować budynek który będzie łączył stare z nowym, na zasadzie analogii do CEGŁY i SPOINY, gdzie ceglane pozostają elewacje historycznej zabudowy, a cementowo-wapienne będą rozbudowane fragmenty Komendy. Elewacje rozbudowy są stonowane i dopasowują się (łączą) zarówno do ceglanego budynku Komendy jak i do ceglanego średniowiecznego muru, stanowiąc wizualny łącznik pomiędzy czerwono-rudymi historycznymi strukturami. Wyraz plastyczny rozbudowy nie konkuruje z historią ani jej nie kopiuje, a do niej nawiązuje. Ponadto cała nowa część zachowuje niejako margines odsunięcia się od istniejących struktur, dając możliwość pieszym na obejście rozbudowy dookoła, zwłaszcza w miejscu wąskiego przesmyku, pomiędzy murem a nową fasadą naszej ‘SPOINY’.

więcej

Kolejnym istotnym elementem rozwiązań architektonicznych jest zastosowanie niższej części rozbudowy bezpośrednio przy XIX-wiecznej niskiej części Komendy z garażami w parterze. Postanowiliśmy nawiązać w rozbudowie do istniejącego budynku, a zwłaszcza do gabarytów oraz układu połaci dachowych. W tym miejscu rozbudowa ma 2 kondygnacje, jest połączona ze starą częścią szklanym łącznikiem o dachu dwuspadowym, pod którym zorganizowano zadaszony parking dla rowerów. W elewacji zastosowaliśmy artykulację materiałów elewacyjnych, które nawiązują do dwuspadowego fragmentu dachu starej części. Pozostała część budynku, to 3 kondygnacyjny funkcjonalny prostopadłościan, w którym ograniczono wyraz architektoniczny do podłużnych pionowych okien z glifami, nawiązującymi do podobnych struktur w starej części komendy. Z kolei od strony ulicy Międzymurze, ostatnia kondygnacja wyższej części rozbudowy, tworzy nadwieszenie, które osłania mur, ale również tworzy atrakcyjnie wizualną grę brył.
Całość formy architektonicznej uzupełniają większe przeszklenia, dla zrównoważenia prostej bryły rozbudowy, zarówno od strony północnej, wejściowej, jak i od strony widoku na ekspozycje średniowiecznego muru. Powyższe podejście do kształtowania części rozbudowy, daje nam poczucie kreacji budynku, który będzie charakterystyczny, ale jednocześnie powściągliwy. Ponadto może stanowić właściwe uzupełnienie wielu charakterystycznych budynków użyteczności publicznej zgromadzonych wzdłuż Wałów gen. Władysława Sikorskiego, wzbogacając prestiż tej części salonu miejskiego, ‘ZESPAJAJĄC’ się z nim.

 

Pracę przygotował zespół architektów z Łodzi w następującym składzie:

LUMiOO:

współautor: Łukasz Chodorowski

Projekt Officyna Pracownia Architektury:

współautor: Piotr Cegielski
zespół: Jakub Ławski, Mateusz Jezapkowicz, Jakub Hunt

AMP Architekt Michał Piech:

współautor: Michał Piech
zespół: Andrzej Piech

Współpraca

LUMIOO lumioo.pl
AMP amparchitekt.pl

Projekt nagrodzony

2-ga nagroda w ogólnopolskim konkursie architektonicznym SARP (nr 1025) na koncepcję modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu

Uzasadnienie sądu konkursowego:
II Nagrodę przyznano za przemyślane wkomponowanie bryły nowo projektowanego budynku w przestrzeń miejsca, w sposób pozwalający na ekspozycje miejsca historycznego muru i wykorzystanie w umiejętny sposób przestrzeni pomiędzy nim a planowanym budynkiem. Jury wysoko oceniło również prostą, nowoczesną i powściągliwą architekturę, która poprzez kontrast podkreśla znaczenie obiektów historycznych znajdujących się w obszarze opracowania.

KW PSP TORUŃ
Go to top