KOMINOWIEC

KOMINOWIEC

2013 / Status: koncepcja / Klient: null

Doroczny nowojorski konkurs eVolo na zaprojektowanie wieżowca lub struktury wysokościowej skłonił nas do zaproponowania nowego rodzaju budowli w naszym rodzinnym mieście Łodzi.

więcej

Przedstawiona koncepcja, zakłada przekształcenie wyglądu sylwety miasta, za pomocą symbolicznej zmiany działania tradycyjnego komina fabrycznego z zanieczyszczania na produkcję czystej energii.

Łódź kojarzona kiedyś głównie z przemysłem włókienniczym usiana była setkami kominów przemysłowych. Ten znikający z krajobrazu miejskiego element, posłużył jako bezpośrednia inspiracja do projektu modelowego przekształcenia pustych działek w kwartałach śródmiejskich.

Wypełniliśmy kwartalne pustki grupami wież składających się z poziomych turbin wiatrowych produkującyh energię. Ich struktura nawiązuje do tekstylnego rodowodu miasta, bowiem założyliśmy iż mogłyby być wykonane z nowoczesnych włókien syntetycznych, reagujących aktywnie na zmienną siłę wiatru poprzez rozciąganie-kurczenie. Utopijna wizja miasta samowystarczalnego energetycznie stała się głównym celem projektu. Zakres i jego skala zapewniłyby potencjalnie około 50% zapotrzebowania na energię elektryczną w Śródmieściu.

Współpraca

Maciej Panas

KOMINOWIEC
Go to top