ZIELONE DACHY

ZIELONE DACHY

2015 / Status: koncepcja / Klient: null

Zespół budynków pofabrycznych Maurycego Hirszmana zlokalizowany przy Pasażu Leona Schillera stanowi jednocześnie wyodrębniony układ urbanistyczny wokół dziedzińca i zamknięcie widokowe placu Komuny Paryskiej. Bliskość ulicy Piotrkowskiej, parku Sienkiewicza, pasażu, placu miejskiego i parkingów publicznych stanowi o potencjalnej atrakcyjności miejsca. Idea zadania konkursowego zainspirowała nas do stworzenia niniejszej koncepcji.

więcej

W naszym projekcie zielony dach nie jest zabiegiem projektowo – ekologicznym, jest narzędziem rewitalizacji poprzez działanie socjologiczne, psychologiczne i emocjonalne. Zielony dach polega, nie tylko na sadzeniu roślin, ale głównie na tchnięciu życia w przestrzeń dotychczas niewykorzystaną. Proponujemy zielony dach, którego idea wypływa z ducha miejsca – nie jest ogrodem na dachu. Jest pokazaniem różnorodnej zieleni użytkowej – głównie o charakterze przydomowym w nawiązaniu do historycznych faz rozwoju miasta (warsztaty i ogrody tkaczy).

Aby rewitalizacja zadziałała poprawnie, niezbędne jest stworzenie przestrzeni przyjaznej jej odbiorcom, funkcjonującej o każdej porze dnia, oferującej bogaty program dla różnych użytkowników. Ideą projektu jest zaproponowanie funkcji stałej, zdefiniowanej oraz funkcji otwartej, elastycznej i dynamicznej, dającej możliwości zmiany i łatwej adaptacji w czasie.

Współpraca

APP Draft - Monika Wojnarowska, Michał Karpiński

Projekt nagrodzony

- 2 nagroda w ogólnopolskim konkursie architektonicznym, organizowanym przez Urząd Miasta Łodzi na 'Przebudowę budynków pofabrycznych przy ulicy Sienkiewicza 61a i 63, uwzględniającą wykonanie zielonych dachów'

ZIELONE DACHY
Go to top