NOWY RATUSZ ŁODZI

NOWY RATUSZ ŁODZI

2021 / Status: koncepcja / Lokalizacja: Nowe Centrum Łodzi

Projekt konkursowy na Nowy Ratusz Łodzi: 1-sza nagroda.
W naszej propozycji w szczególności chcieliśmy uwzględnić symboliczne nawiązania do tożsamości architektonicznej i historycznej miasta. Jednocześnie staraliśmy się zadbać aby język przez nas dobrany był zrozumiały i prosty, przy zachowaniu odpowiedniej dostojności dla pełnionej w budynku funkcji. Do realizacji pomysłu zastosowaliśmy rozwiązanie, będące w naszej opinii najbliższą przyszłością budownictwa – prefabrykację.

więcej

W Łodzi od kilku lat rozwija się koncepcja poszukiwania szczególnej tożsamości architektonicznej miasta. Poprzez studyjne miejskie konkursy nastąpiła aktywizacja architektów w badaniach nad dziedzictwem miasta XIX wiecznego i jego przetworzeniem na współczesny wyraz architektoniczny. Realizuje się przestrzeń dyskusji o lokalności i detalu. W naszej pracy postawiliśmy na kontynuację tego dialogu. Pośrednie i bezpośrednie odniesienia miały stanowić o czytelności i przystępności architektury nowego ratusza.  W koncepcji przejawia się szereg nawiązań do dziedzictwa kulturowego i architektonicznego. Ceglana kolorystyka i szedowe przeszklenia holu głównego nawiązują do fabrykanckiej spuścizny miasta, Forma elewacji czerpie z sąsiedztwa modernistycznych gmachów Teatru Wielkiego i Łódzkiego Domu Kultury, czytelny jest też dialog ze współczesnym obiektem biurowca Bramy Miasta. Rytmy i podziały elewacyjne ciągnące się nieprzerwanie wokół całego obiektu zainspirowane są topologicznymi rzeźbami Katarzyny Kobro. Wejście główne do Nowego Ratusza podkreślone jest bezpośrednim nawiązaniem do historycznego ratusza miejskiego na Placu Wolności. Poprzez umiejscowienie jego przetworzonej formy na elewacji od strony Rynku Kobro chcieliśmy ujednoznacznić i utożsamić budynek z jego docelową funkcją, oraz stworzyć symboliczny pomost pomiędzy historią i teraźniejszością. 

Budynek składa się z głównej bryły obejmującej funkcję Nowego Urzędu Miasta, wieży strefy komercyjnej, nadwieszonego skrzydła Rady Miasta. Wnętrze jest otwarte, doświetlone przeszklonymi dachami. Swoją kompozycją urbanistyczną tworzy nie tylko pierzeje Rynku Kobro ale stanowi wypełnienie dwóch okalających go ulic, aktywizując jednocześnie pasaż jaki w poziomie przyziemia tworzy z dworcem Łódź Fabryczna. W koncepcji zaproponowaliśmy utworzenie aktywnego połączenia poziomu zero dworca z wejściem na Rynek Kobro. Wywołana w ten sposób przestrzeń stanowi dodatkowy plac, z miejscami siedzącymi dla kilkuset osób mający funkcję hydeparku. Intencją było zaproponowanie wielofunkcyjnej, miastotwórczej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, która będzie stwarzać okazję dla aktywności społecznych czy wydarzeń kulturalnych.

 

Pracę przygotował zespół architektów z Łodzi w następującym składzie:

APP DRAFT:

współautor: Michał Karpiński

zespół: Monika Wojnarowska, Katarzyna Gülink

LUMiOO:

współautor: Łukasz Chodorowski

zespół: Katarzyna Skrzecz

Projekt Officyna Pracownia Architektury:

współautor: Piotr Cegielski

zespół: Dagmara Cegielska, Jakub Ławski, Mateusz Jezapkowicz

AMP Architekt Michał Piech:

współautor: Michał Piech

zespół: Andrzej Piech

 

Współpraca

APP DRAFT draft-architektura.pl
LUMIOO lumioo.pl
AMP amparchitekt.pl

Projekt nagrodzony

1-sza nagroda w ogólnopolskim konkursie architektonicznym.

Uzasadnienie jury:
Szczególne uwzględnienie w symbolice architektury nawiązania do historycznego ratusza Nowego Miasta na placu Wolności, czym buduje ono klamrę pomiędzy współczesnością a początkiem Łodzi przemysłowej. Wyraźne, we właściwej skali, zdefiniowanie kształtu rynku NCŁ w jego północnej i wschodniej pierzei. Realność finansowo-inwestycyjną poprzez rozsądną i kreatywnie użytą prefabrykację. Nawiązanie do architektury Bramy Miasta.

NOWY RATUSZ ŁODZI
Go to top